Симптом

Пришвидшене дихання і серцебиття, тривожність, занепокоєння, пітливість, невеликий пронос, нудота, часте сечовипускання, тремтіння рук, загальне м’язове напруження.

Необхідно

Пояснити, що це нормальна реакція, яка скоро пройде, дружньо підтримати, залучити до спілкування, якщо можливо, дати конкретну нескладну та осмислену справу.

Не можна

Підкреслювати серйозність становища, загострювати увагу на стані людини, висміювати чи ігнорувати.

 

Симптом

Нервове тремтіння після потрясіння (поряд вибухнув будинок, людина побачила як вороги знущаються з людей, мародерять, стріляють по людях – і не змогла нічого зробити). Неконтрольоване нервове тремтіння не можна зупинити вольовим зусиллям. Це шокова реакція, таким чином організм позбавляється стресової напруги.

Необхідно

Посилити тремтіння. Попередьте людину, що зараз її стряснете; візьміть за плечі і сильно потрясіть 10-15 секунд. Не переривайте зоровий і вербальний контакт, дивіться в обличчя і говоріть твердо і впевнено, що ви поряд, не залишите їх і т.д. Після струсу обійняти та/або закутати в тепле і дати відпочити.

Не можна

Фіксувати людину (притискати до себе, загортати в ковдру тощо); заспокоювати (фрази типу “все добре” у кращому разі не працюють, у гіршому заженуть у стан заморожування, з якого вивести складніше); пропонувати чи наказувати взяти себе у руки.

 

Симптом

Апатія після довгої та напруженої роботи, яка виявилася безглуздою або не виправдала очікувань (весь день розбирали завали, але не знайшли живих; будували барикади, але ворог все одно прорвався). Ознаки: байдужа особа, яка стоїть або сидить без руху і розмов, зупинився погляд, не звертає уваги на оточення та обстановку.

Необхідно

М’яко встановити контакт (дивлячись в обличчя ставити нейтральні питання типу “Як ти почуваєшся? Можна взяти тебе за руку? Можна я побуду з тобою? Якщо можеш, розкажи, що трапилося” тощо). Висловити розуміння і солідарність (не тільки вербально, а й активним уважним слуханням, киванням, мімікою), нагадати, що людина не одна і тут є ті, кому вона не байдужа. Дати теплу їжу та питво та доручити просту рутинну роботу.

Не можна

Проявляти жаль; говорити про велич ідеї чи подібне; підбадьорювати словами “все буде добре/ вже все пройшло”; давати транквілізатори, седативні, антидепресанти. Це завадить відреагувати негайно, і в такому випадку вірогідність виникнення ПТСР майже 100%.

 

Симптом

Ступор. Одна з найсильніших захисних реакцій після нестерпних потрясінь, коли на виживання витрачено стільки енергії, що сил на світ довкола себе не залишилося.

Ознаки:

  • різке зниження/відсутність довільних рухів та мови;
  • відсутність реакцій на зовнішні подразники (шум, світло, дотик, щипки);
  • застигання в одній позі, заціпеніння, повна нерухомість;
  • статична напруга окремих груп м’язів.

Необхідно

a) Зігніть постраждалому пальці на обох руках і притисніть їх до основи долоні. Великі пальці виставлені назовні.

b) Кінчиками пальців масажуйте потерпілому точки на лобі точно посередині між лінією росту волосся та бровами, точно над зіницями.

c) Долоню вільної руки покладіть на грудину постраждалого. Підлаштуйте свій подих під його ритм.

d) Людина у ступорі чує і бачить. Підтримуйте зоровий контакт і говоріть тихо (але чутно), повільно та чітко те, що викличе сильні емоції (краще злість). Ступор викликаний перезбудженням парасимпатичної нервової системи, вивести його можна через активацію симпатичної. Злість для цього – найкращий варіант. Агресія дуже енергоємна і може допомогти вийти з заціпеніння.

 

Симптом

Рухове збудження. Іноді потрясіння таке сильне, що людина перестає розуміти, що відбувається довкола. Вона не може визначити, де вороги, а де свої; де небезпека, а де допомога та порятунок. Ознаки: різкі рухи, швидке безладне мовлення, метушня, виконання непотрібної роботи, біганина, нескінченне вираження почуттів оточуючим.

Необхідно

Дати виговоритися, запропонувати їжу (краще ту, яку треба добре жувати); поставити на конкретну тяжку (!) роботу; контролювати поведінку (у цьому стані людина може ненароком нашкодити собі та/або оточуючим).

Якщо людина починає панічно метатися, як поранена тварина, спробуйте застосувати прийом «захоплення»: перебуваючи ззаду, просуньте свої руки йому під пахви, притисніть до себе і злегка перекиньте на себе. NB! “Захоплення” не можна робити раптово. Ви повинні підготувати людину до того, що ви зараз робитимете. І перекидати на себе потрібно трошки, просто щоб у нього хребет злегка прогнувся назад.

Не можна

Звертати увагу на його/її стан; сперечатися (!!!)

 

Симптом

Істеричні спроби бігти, неконтрольований плач та істерика, біг по колу.

Необхідно

Твердо, але доброзичливо зупинити, дати теплий напій, запропонувати щось із їжі (або жуйку, або закурити); співчутливо розмовляти (активне слухання + спокійні м’які коментарі та відповіді). Якщо не допомагає і є можливість, ізолювати потерпілого від інших (істеричні та панічні стани легко передаються і через пару годин ви матимете цілу групу істериків).

Не можна

Кричати, бити, обливати водою, давати медичні препарати (крім дуже важких випадків).

 

Симптом

Маячня та галюцинації. До основних ознак марення відносяться хибні уявлення та/або висновки, у помилковості яких людину неможливо переконати (не плутати з промовами путіноїдів – там інший діагноз).

Галюцинації – коли людина відчуває присутність неіснуючих об’єктів (чує голоси, бачить людей, відчуває запахи тощо).

Необхідно

По можливості ізолювати людину від інших; приберіть від неї всі предмети, що становлять потенційну небезпеку для нього/неї та оточуючих; не залишайте його/її одних; говоріть з ними спокійним голосом, погоджуйтесь і не намагайтеся переконати.

Якщо є необхідність у виконанні якихось спрямованих дій (напр., треба вийти з притулку і перебігти в інше місце або сісти в машину), постарайтеся вбудувати цю дію в структуру їх галюцинацій (напр., людина всюди бачить щурів, а вам треба вивести його зі сховища і посадити в машину – ви пропонуєте йому бігти до виходу, перестрибуючи через щурів і поїхати від них на машині…

Я молюся, щоб нікому з вас ці навички не знадобилися. Але про всяк випадок ця інструкція має бути у вас завжди під рукою. Інформований – значить озброєний. У ситуації, коли ворог бомбить суто цивільні об’єкти і особливо місця, де може бути велика кількість людей, ви можете виявитися островом розсудливості та раціональності в океані паніки та розпачу.

Будь ласка, збережіть ці інструкції та поділіться з тими, хто знаходиться в гарячих точках. Це може допомогти вам зберегти психіку (а можливо і життя) собі та тим, хто буде поряд з вами.

Будь ласка, виживіть.